Workshop om Erhvervsmasterplan 2030

Workshoppen er for Vordingborg Erhvervsforenings medlemmer og inviterede virksomheder, der kan tilmelde sig via formularen nederst på siden. 

Vordingborg kommune er et område i Danmark, som mange forbinder med smukke kyststrækninger, skøn natur, håndværksvirksomheder og nu også den kommende Femern-forbindelse til vores tyske naboer og havvindmøller.

Vordingborg kommune er imidlertid også et område, som oplever, at der er flere folk, der flytter væk end der er folk der flytter til, og hvor uddannelsesniveauet og beskæftigelsesraten er lavere end landsgennemsnittet. Derfor er Vordingborg en kommune, der modtager penge i den kommunale udligningsordning.

Vordingborg Kommune, Vordingborg Erhvervsforening og Vordingborg Erhverv A/S vil gerne vende den udvikling, så vi fastholder de unge, tiltrækker arbejdskraft og bosætning, og skaber et dynamisk erhvervsliv. Alt sammen for at sikre en økonomisk sund kommune i fremtiden.

Men vi kan ikke gøre det alene. Vi vil gerne have dig som virksomhedsejer med på råd og høre dine gode ideer til, hvordan vi bedst skaber en kommune – hvor virksomheder trives og vækster, nye virksomheder opstår, og virksomheder flytter til og slår sig ned. Vi tror på, at vi sammen kan skabe et erhvervsklima, der støtter din virksomheds fortsatte udvikling, fordi arbejdspladser og muligheder er med til at holde på mennesker og virksomheder.

Vi håber derfor, at du vil prioritere at deltage i en workshop mandag den 14. juni i tidsrummet enten kl. 8-10.30 eller 13-15.30. I workshoppen vil du sammen med en gruppe på 8-10 andre lokale virksomhedsejere blive bedt om at komme med dine bud på erhvervspotentialer for Vordingborg kommune, og hvordan vi får udnyttet dem bedst muligt.

Dine input vil komme med i overvejelserne, når Erhvervsmasterplan 2030 skabes.

I alt forventes 50-70 lokale virksomheder på tværs af alle brancher at deltage.

OBS! På grund af corona-restriktioner opdeles workshoppen i to dele. Det er først til mølle-princip ang. reservation af tidspunkter. Vi vil bede dig medbringe negativ testresultat, der ikke er ældre end 72 timer – det gælder også ved vaccination, der ikke er ældre end 14 dage. 

 
Læs også:

Konference om Erhvervsmasterplan 2030 Vær med, når vi præsenterer Erhvervsmasterplan 2030 på en erhvervskonference den 14. oktober 2021! Erhvervsledere har sammen identificeret erhvervssty...
16-19 møde på Færgen Ida 16-19 møde på Færgen Ida Torsdag den 16. september inviterer vi vores medlemmer om bord på Færgen Ida. Vi skal på en særlig sejltur forbi Vordingborg...
Generalforsamling 2021 Torsdag den 15. april 2021 kl. 17.00 afholder Vordingborg Erhvervsforening ordinær generalforsamling. På grund af Covid-19 foregår generalforsamlingen...
16-19 møde hos Vattenfall Tirsdag den 8. juni 2021 inviterede Vordingborg Erhvervsforening alle medlemmer til et spændende møde hos Vattenfall på Klintholm Havn. Der var dækket...
Erhvervsprisen 2020 er Coronaramt Dommerkomitéen har besluttet at ændre konceptet for årets uddeling af Erhvervsprisen. For dommerkomitéen er det et vigtigt signal der sendes til ko...
AFLYST: 16-19 møde hos Idrætshøjskolen Bosei Torsdag den 26. marts inviterer Vordingborg Erhvervsforening til 16-19 møde hos Idrætshøjskolen Bosei, der vandt Overraskelsesprisen 2019. Det ...
AFLYST: Fyraftensmøde om byggeansøgninger Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhvervsforening inviterer erhvervsdrivende til et fyraftensarrangement den 17. marts 2020 fra kl. 16:00 - 18:0...
Business Breakfast Spis morgenmad med Borgmesteren Vordingborg Kommune og foreningens nære samarbejdspartner, Vordingborg Erhverv, inviterer til Business Breakfast for ...
Generalforsamling 2020 Tirsdag den 9. juni 2020 afholder Vordingborg Erhvervsforening ordinær generalforsamling og ekstraordinær generalforsamling hos Vordingborg Erhverv fr...
Invitation til håndværkermøde 2019 Mandag den 11. november 2019 afholder Vordingborg Kommune håndværkermøde, hvor temaet i år er "Danmarks bedste håndværkerkommune". Mødet er for h...