Pressemeddelelse
Fredag den 10. maj 2019 / opdateret tirsdag den 14. maj

Nyt formandskab i Vordingborg Erhvervsforening
Efter Vordingborg Erhvervsforenings generalforsamling torsdag den 4. april, har foreningen afholdt konstituerende møde tirsdag den 23. april. På det konstituerende møde blev den nye formand og næstformand valgt.

Ny formand i Vordingborg Erhvervsforening: Willi Becke, malermester, Malermester Willi Becke ApS.
Ny næstformand i Vordingborg Erhvervsforening: Peter Rasmussen, adm. direktør i Corning Optical Communications ApS.

Begge har flere års erfaring i bagagen med at drive virksomhed i Vordingborg Kommune. Willi Becke er fra lokalområdet og har haft sin virksomhed, Malermester Willi Becke ApS, i 28 år. Peter Rasmussen kommer fra København og har indtil videre siddet i 7 år som adm. direktør i Corning Optical Communications ApS.

Både den nye formand og næstformand ser frem til at fortsætte samarbejdet i bestyrelsen efter den nyligt konstituerede bestyrelse, og der er allerede planlagt et strategimøde i maj, hvor den nye bestyrelse skal drøfte foreningens fremtidige strategi.

”Der er ingen tvivl om, at vi fortsat vil have fokus på både DIs Erhvervsklimaundersøgelse og Dansk Byggeris undersøgelse. Vi SKAL sigte efter bedre placeringer på begge lister. Med kommunens målsætning om at komme op blandt den bedste tredjedel i DIs Erhvervsklimaanalyse og blive Danmarks bedste håndværkerkommune er det vigtigt, at vi samarbejder om at nå målsætningen. Vi, i bestyrelsen, glæder os til samarbejdet med både vores medlemmer, Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhverv A/S om den fortsatte erhvervsudvikling i kommunen. Vi skal have skabt de bedst mulige vilkår for at drive virksomhed i Vordingborg Kommune, og jeg ser frem til den nye rolle i front for Vordingborg Erhvervsforening.”,  fortæller Willi Becke, formand for Vordingborg Erhvervsforening.

Vordingborg Erhvervsforenings bestyrelse valgt på generalforsamlingen 2019

Bestyrelsesmedlemmer

  • Peter Rasmussen, adm. direktør, Corning Optical Communications ApS (genvalg)
  • Willi Becke, malermester, Malermester Willi Becke ApS (genvalg)
  • Rasmus Møller, adm. direktør, Filtenborg EL A/S (nyvalg, var suppleant)
  • Dorte Gro, adm. direktør, Dorte Gro ApS (nyvalg) (har pr. 13. maj valgt at træde ud af bestyrelsen.)
  • Jakob Helles, indehaver, Jakob Helles (nyvalg)

Suppleanter

  • Anders W. Madsen, Mester Madsen A/S (genvalg)
  • Dorte Christensen, Byggefirmaet PKC A/S (nyvalg) (fratræder suppleantposten og indtræder som bestyrelsesmedlem pr. 14. maj)

Derudover består bestyrelsen også af følgende medlemmer, der ikke var på valg i år: Henrik Plenge Jensen, partner, Landinspektørfirmaet LE34 A/S; Vicki Endsgaard, medejer og regnskabschef, Dansk Rotations Plastic ApS; Ole Stage, El-installatør og direktør, Ole Stage A/S; Steen Sørensen, Udviklingschef, ZBC.

For yderligere information, kontakt venligst:
Willi Becke
Formand for Vordingborg Erhvervsforening på telefon 40 77 77 28.
Læs også:

Langsigtet strategi skal forbedre kommunens erhver... Pressemeddelelse, den 16. marts 2021 Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhvervsforening går i fælles kamp for at udvikle en langsigtet masterplan ...
Erhvervsprisen 2020 Uddeling af priser kan gøres på mange måder. Nogle er mere festlige end andre, og andre er mere personlige end fest. Grundet Covid-19 var festligheden...
16-19 møde hos Salsbjerggård Onsdag den 30. september, en flot efterårsdag, afholdt Vordingborg Erhvervsforening 16-19 møde på Salsbjerggård hos Søren Madsen, som driver et stort ...
HVEM SKAL HAVE ERHVERVSPRISEN 2020? Det er med stor glæde, at vi for tiende år i træk uddeler årets erhvervspriser! Den 19. november 2020 løber årets Erhvervspris-arrangement af stabl...
En nytårskur i iværksætteriets tegn! Torsdag den 9. januar holdt Vordingborg Erhvervsforening nytårskur. Vi blev budt velkommen i de smukke omgivelser på Johanneberg af formand Wil...
Nytårsudtalelse fra formand Willi Becke Det er i år min første nytårsudtalelse som formand for Vordingborg Erhvervsforening. Med et tilbageblik på 2019, har det været et godt år. Lokal...
Erhvervsprisen 2019 gik til Brix Design A/S Torsdag den 14. november 2019 løb det årlige Erhvervspris-arrangement af stablen på Hotel Frederiksminde. I et samarbejde med Lollands Bank, Møns Ba...
De nominerede til årets erhvervspriser er fundet! Pressemeddelelse 25. oktober 2019 DE NOMINEREDE TIL ÅRETS ERHVERVSPRISER ER FUNDET! Fredag d. 27. september udløb fristen for at indstille virks...
Et spændende 16-19 møde i idrættens tegn Onsdag den 30. oktober afholdt Erhvervsforeningen årets sidste 16-19 møde, hvor vi besøgte DGI Huset Vordingborg. Denne eftermiddag blev vi budt ve...
Et spændende 16-19 møde hos Rosenfeldt Gods Årets tredje 16-19 møde blev afholdt tirsdag den 24. september, hvor vi var på besøg hos Rosenfeldt Gods. Det var et spændende besøg, der både ...

Events
Ingen at vise