Pressemeddelelse
Fredag den 10. maj 2019 / opdateret tirsdag den 14. maj

Nyt formandskab i Vordingborg Erhvervsforening
Efter Vordingborg Erhvervsforenings generalforsamling torsdag den 4. april, har foreningen afholdt konstituerende møde tirsdag den 23. april. På det konstituerende møde blev den nye formand og næstformand valgt.

Ny formand i Vordingborg Erhvervsforening: Willi Becke, malermester, Malermester Willi Becke ApS.
Ny næstformand i Vordingborg Erhvervsforening: Peter Rasmussen, adm. direktør i Corning Optical Communications ApS.

Begge har flere års erfaring i bagagen med at drive virksomhed i Vordingborg Kommune. Willi Becke er fra lokalområdet og har haft sin virksomhed, Malermester Willi Becke ApS, i 28 år. Peter Rasmussen kommer fra København og har indtil videre siddet i 7 år som adm. direktør i Corning Optical Communications ApS.

Både den nye formand og næstformand ser frem til at fortsætte samarbejdet i bestyrelsen efter den nyligt konstituerede bestyrelse, og der er allerede planlagt et strategimøde i maj, hvor den nye bestyrelse skal drøfte foreningens fremtidige strategi.

”Der er ingen tvivl om, at vi fortsat vil have fokus på både DIs Erhvervsklimaundersøgelse og Dansk Byggeris undersøgelse. Vi SKAL sigte efter bedre placeringer på begge lister. Med kommunens målsætning om at komme op blandt den bedste tredjedel i DIs Erhvervsklimaanalyse og blive Danmarks bedste håndværkerkommune er det vigtigt, at vi samarbejder om at nå målsætningen. Vi, i bestyrelsen, glæder os til samarbejdet med både vores medlemmer, Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhverv A/S om den fortsatte erhvervsudvikling i kommunen. Vi skal have skabt de bedst mulige vilkår for at drive virksomhed i Vordingborg Kommune, og jeg ser frem til den nye rolle i front for Vordingborg Erhvervsforening.”,  fortæller Willi Becke, formand for Vordingborg Erhvervsforening.

Vordingborg Erhvervsforenings bestyrelse valgt på generalforsamlingen 2019

Bestyrelsesmedlemmer

  • Peter Rasmussen, adm. direktør, Corning Optical Communications ApS (genvalg)
  • Willi Becke, malermester, Malermester Willi Becke ApS (genvalg)
  • Rasmus Møller, adm. direktør, Filtenborg EL A/S (nyvalg, var suppleant)
  • Dorte Gro, adm. direktør, Dorte Gro ApS (nyvalg) (har pr. 13. maj valgt at træde ud af bestyrelsen.)
  • Jakob Helles, indehaver, Jakob Helles (nyvalg)

Suppleanter

  • Anders W. Madsen, Mester Madsen A/S (genvalg)
  • Dorte Christensen, Byggefirmaet PKC A/S (nyvalg) (fratræder suppleantposten og indtræder som bestyrelsesmedlem pr. 14. maj)

Derudover består bestyrelsen også af følgende medlemmer, der ikke var på valg i år: Henrik Plenge Jensen, partner, Landinspektørfirmaet LE34 A/S; Vicki Endsgaard, medejer og regnskabschef, Dansk Rotations Plastic ApS; Ole Stage, El-installatør og direktør, Ole Stage A/S; Steen Sørensen, Udviklingschef, ZBC.

For yderligere information, kontakt venligst:
Willi Becke
Formand for Vordingborg Erhvervsforening på telefon 40 77 77 28.
Læs også:

Et spændende 16-19 møde hos Rosenfeldt Gods Årets tredje 16-19 møde blev afholdt tirsdag den 24. september, hvor vi var på besøg hos Rosenfeldt Gods. Det var et spændende besøg, der både ...
Vordingborg Kommune rykker 15 pladser frem i DIs E... Vordingborg Kommune har udsendt følgende pressemeddelelse: PRESSEMEDDELELSE Den 9. september 2019 Pæn fremgang for erhvervsklimaet i Vordingbor...
HVEM SKAL HAVE ERHVERVSPRISERNE 2019? Det er med stor glæde, at vi for niende år i træk uddeler årets erhvervspriser. Den 14. november 2019 løber årets Erhvervspris-arrangement af stablen...
Høringssvar til strategiplanen for Danmarks bedste... Fredag den 5. juli indsendte Vordingborg Erhvervsforening et høringssvar til Vordingborg Kommunes forslag til en strategiplan for Danmarks bedste hånd...
Forslag/kommentarer til beskæftigelsesplanen 2020 Fredag den 14. juni indsendte Erhvervsforeningen forslag/kommentarer til Vordingborg Kommunes beskæftigelsesplan 2020. Med udgangspunkt i beskæftigels...
Spændende 16-19 møde hos Preben Andersen Tirsdag den 14. maj 2019 besøgte Erhvervsforeningen sidste års erhvervsprisvinder Preben Andersen Vognmands- og Renovationsforretning ApS. Denn...
Generalforsamlingen 2019 Torsdag den 4. april 2019 kl. 19:00 afholdt Vordingborg Erhvervsforening ordinær generalforsamling i de hyggelige rammer på Residens Møen. Vi var g...
Fuldt hus til årets første 16-19 møde Torsdag den 21. marts 2019 afholdt Vordingborg Erhvervsforening årets første 16-19 møde hos sidste års vinder af prisen som Årets Mikrovirksomhed ...
Nytårskuren 2019 i erhvervslivets og eventyrets te... Torsdag den 17. januar 2019 afholdt Erhvervsforeningen den årlige nytårskur på STARS. Her blev vi budt velkommen af formand Christian Brix-Hans...
Erhvervsprisen 2018 gik til Preben Andersen Vognma... Torsdag den 15. november afholdt Erhvervsforeningen - i samarbejde med Lollands Bank, Møns Bank, Vordingborg Erhverv og Vordingborg Kommune - årets er...