Pressemeddelelse, den 16. marts 2021

Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhvervsforening går i fælles kamp for at udvikle en langsigtet masterplan for erhvervsudviklingen  

Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhvervsforening har indgået et samarbejde om, hvad der kan gøres for at forbedre kommunens erhvervsudvikling og erhvervsmæssige image.

Som led i dette arbejde er Vordingborg Kommune og Vordingborg Erhvervsforening enige om i fællesskab at finansiere og udvikle en særlig indsats, som gennem grundige analyser skal pege på de vigtigste indsatsområder for den fremtidige erhvervsudvikling.

Begge parter har bidraget med 250.000 kr. så i alt er 0,5 mil.kr. skal finansiere indsatsen. Hertil vil der også være midler i Vordingborg Erhverv, som vil kunne understøtte implementering af konkrete forslag, som analyserne måtte pege på.

Borgmester Mikael Smed udtaler: “Jeg er rigtig glad for, at Vordingborg Erhvervsforening har rakt hånden ud og inviteret til denne fælles indsats. Vi er enige om, at det skader alle parter, hvis vi ikke finder de rigtige bud på, hvordan vi kan forbedre kommunens image hos erhvervslivet. Vi skal gøre det nødvendige for, at rammevilkårene er tilfredsstillende og ikke mindst sætte ind der, hvor skoen måtte trykke. Og så skal vi have fortalt det til alle, så tilfredshedsmålingen baserer sig på friske fakta frem for gamle negative historier.”

Formand for Vordingborg Erhvervsforening Willi Becke siger: “Det er nu, vi vil stå sammen om at sikre, at der er gode rammevilkår for at tiltrække og fastholde virksomheder, og at der er en udbredt forståelse af dette. Vi går ind i samarbejdet med det formål, at vi får udviklet en erhvervsudviklingsstrategi med klare pejlemærker, og at vi sikrer gode rammevilkår for at drive virksomhed i kommunen og øge bosætningen, således at vi målrettet kan arbejde på at forbedre vores placering i DI’s undersøgelse. Første mål er senest i 2023 at være rykket mindst 30 pladser op og gerne endnu bedre til den bedste placering nogensinde på ranglisten. Det er jeg sikker på, at vi godt kan, når vi bare står sammen om indsatserne.”

I det fælles projekt vil Erhvervsforeningen sammen med foreningens medlemmer og med bistand fra eksternt konsulentfirma og Vordingborg Erhverv udarbejde en langsigtet masterplan med klare pejlemærker, som skal give retning til erhvervsudviklingen på længere sigt. Dette skal underbygges af en række målrettede analyser, som skal bidrage til at pege på de indsatser, der er vigtigst at få taget hånd om.

For yderligere oplysninger:
Borgmester Mikael Smed, telefon 2278 3455
Formand for Vordingborg Erhvervsforening Willi Becke, telefon 4077 7728
Læs også:

Erhvervsprisen 2020 Uddeling af priser kan gøres på mange måder. Nogle er mere festlige end andre, og andre er mere personlige end fest. Grundet Covid-19 var festligheden...
16-19 møde hos Salsbjerggård Onsdag den 30. september, en flot efterårsdag, afholdt Vordingborg Erhvervsforening 16-19 møde på Salsbjerggård hos Søren Madsen, som driver et stort ...
HVEM SKAL HAVE ERHVERVSPRISEN 2020? Det er med stor glæde, at vi for tiende år i træk uddeler årets erhvervspriser! Den 19. november 2020 løber årets Erhvervspris-arrangement af stabl...
En nytårskur i iværksætteriets tegn! Torsdag den 9. januar holdt Vordingborg Erhvervsforening nytårskur. Vi blev budt velkommen i de smukke omgivelser på Johanneberg af formand Wil...
Nytårsudtalelse fra formand Willi Becke Det er i år min første nytårsudtalelse som formand for Vordingborg Erhvervsforening. Med et tilbageblik på 2019, har det været et godt år. Lokal...
Erhvervsprisen 2019 gik til Brix Design A/S Torsdag den 14. november 2019 løb det årlige Erhvervspris-arrangement af stablen på Hotel Frederiksminde. I et samarbejde med Lollands Bank, Møns Ba...
De nominerede til årets erhvervspriser er fundet! Pressemeddelelse 25. oktober 2019 DE NOMINEREDE TIL ÅRETS ERHVERVSPRISER ER FUNDET! Fredag d. 27. september udløb fristen for at indstille virks...
Et spændende 16-19 møde i idrættens tegn Onsdag den 30. oktober afholdt Erhvervsforeningen årets sidste 16-19 møde, hvor vi besøgte DGI Huset Vordingborg. Denne eftermiddag blev vi budt ve...
Et spændende 16-19 møde hos Rosenfeldt Gods Årets tredje 16-19 møde blev afholdt tirsdag den 24. september, hvor vi var på besøg hos Rosenfeldt Gods. Det var et spændende besøg, der både ...
Vordingborg Kommune rykker 15 pladser frem i DIs E... Vordingborg Kommune har udsendt følgende pressemeddelelse: PRESSEMEDDELELSE Den 9. september 2019 Pæn fremgang for erhvervsklimaet i Vordingbor...

Events
Ingen at vise