Onsdag den 26. april 2017 fra kl. 17:00-19:00 deltog 25 af foreningens medlemmer i et arrangement på Danmarks Borgcenter, hvor vi fik fornøjelsen af at få en rundvisning i “Vikingernes Metropol”.

Det var afdelingsleder Thomas Tram Pedersen, som stod for rundvisningen i vikingeudstillingen i den første time af aftenens arrangement.

Vi blev klogere på, hvilke interessante fund fra Hedeby, som man gjorde sig i vikingetiden. Man fandt blandt andet støbeforme til at lave smykker, rester af legetøj og våben – heriblandt sværd, som vikingerne havde en tradition for at navngive. Herudover fandt man glasperler – som er et af Hedebys kendetegn.
I vikingetiden var Hedeby et stort handelsområde. Man importerede råstoffer fra nord, og metalarter samt keramik fra vest. Hedeby har haft varer fra hele verden, og det var primært luksusvarer, der blev handlet med.

Herudover blev der under rundsvisningen delt spændende fortællinger omkring kongerne og magtfordelingen i middelalderen.

Efter rundvisningen i Vikingernes Metropol, blev vi vist op til Café og restaurant Borgen, hvor vi fik 2-retters middag bestående af en smagfuld tapastallerken med tilhørende drikkevarer, og herefter til desssert blev der serveret en lækker Gateau Marcel – en fransk chokoladekage. Begge retter var lidt rustikke, som passede perfekt til aftenens vikingetema!
Under middagen fik deltagerne rig mulighed for at netværke med hinanden!

 
Læs også:

Forslag/kommentarer til beskæftigelsesplanen 2020 Fredag den 14. juni indsendte Erhvervsforeningen forslag/kommentarer til Vordingborg Kommunes beskæftigelsesplan 2020. Med udgangspunkt i beskæftigels...
Spændende 16-19 møde hos Preben Andersen Tirsdag den 14. maj 2019 besøgte Erhvervsforeningen sidste års erhvervsprisvinder Preben Andersen Vognmands- og Renovationsforretning ApS. Denn...
Nyt formandskab i Vordingborg Erhvervsforening Pressemeddelelse Fredag den 10. maj 2019 / opdateret tirsdag den 14. maj Nyt formandskab i Vordingborg Erhvervsforening Efter Vordingborg Erhverv...
Generalforsamlingen 2019 Torsdag den 4. april 2019 kl. 19:00 afholdt Vordingborg Erhvervsforening ordinær generalforsamling i de hyggelige rammer på Residens Møen. Vi var g...
Fuldt hus til årets første 16-19 møde Torsdag den 21. marts 2019 afholdt Vordingborg Erhvervsforening årets første 16-19 møde hos sidste års vinder af prisen som Årets Mikrovirksomhed ...
Nytårskuren 2019 i erhvervslivets og eventyrets te... Torsdag den 17. januar 2019 afholdt Erhvervsforeningen den årlige nytårskur på STARS. Her blev vi budt velkommen af formand Christian Brix-Hans...
Erhvervsprisen 2018 gik til Preben Andersen Vognma... Torsdag den 15. november afholdt Erhvervsforeningen - i samarbejde med Lollands Bank, Møns Bank, Vordingborg Erhverv og Vordingborg Kommune - årets er...
Høringssvar til Vordingborg Kommunes beskæftigelse... Vordingborg Erhvervsforening har indgivet høringssvar til Vordingborg Kommunes forslag til en beskæftigelsesplan for 2019. Læs Beskæftigelsesplanen...
Stor tilslutning til årets sidste 16-19 møde hos B... Tirsdag den 30. oktober 2018 afholdt Vordingborg Erhvervsforening årets sidste 16-19 møde hos Biscas hovedkontor og bageri i Stege. Det var et utr...
DE TOPNOMINEREDE TIL ÅRETS ERHVERVSPRISER 2018 ER ... Søndag d. 30. september udløb fristen for at indstille virksomheder til Erhvervsprisen 2018 og til Årets Mikrovirksomhed 2018. I år modtog Dommerkomit...

Events
Ingen at vise